PROJEKTUJEMY LOGO

Alicja Fątowicz
Listopad 15, 2016
356 views

Jak obiecałam w poprzednim wpisie PROJEKTUJEMY LOGO.
Mini tutorial kieruję do wszystkich amatorów, którzy zawsze marzyli o zaprojektowaniu LOGO w PROGRAMIE GRAFICZNYM.
Wpis ten staje się POGROMCĄ projektowania logo w Paint’cie, Word’zie, Phtoshop’ie itp. – w tych programach fachowo nie projektujemy!
Do dzieła!

 

Przed podjęciem pracy proszę zapoznaj się z wpisem LOGO -PROJEKT DLA SPECJALISTY! Artykuł pomoże Ci zrozumieć ważne definicje projektu logo.

Tutorial opisuje pokrótce wszystkie etapy projektu, ma charakter edukacyjny i nie obrazuje profesjonalnie wykonanego logo.

Projekt: logo
Dla Klient fikcyjny: BANK POLSKI BANQRUT
(nazwa wymyślona paradoksalnie)

 1. FIRMA

  1\1. Określenie celów oraz charakter firmy dla której ma powstać logo.

  Cele: świadczenie najwyższej jakości usług finansowych, przy zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa lokowanych środków
  Charakter: nowoczesność  zarządzania kapitałem banku
  Celów oraz cech może być oczywiście więcej. To od Ciebie zależy jak sprecyzujesz projekt.

  1\2 Rozpoznanie konkurencji.

  Na tym etapie przejrzyj wszystkie możliwe projekty logo. Pomocną stanie Ci się wyszukiwarka GOOGLE GRAFIKA. Pamiętaj nie kopiujemy pomysłów!

 2.  Kreacja pomysłu.

  Najprościej zacząć od wstępnych projektów szkicując w notatniku, bloku lub kartce papieru. Przelewaj na papier wszystkie pomysły jakie tylko przyjdą Ci do głowy. Możesz nawiązać do symboliki, koloru, wymyślonego kształtu czy poszukać inspiracji np. w ulubionym filmie. Pamiętaj, że Twój końcowy projekt logo powinien być taki byś nie powstydził /a się  założyć koszulki z nadrukowanym własnym projektem. Moje wstępne szkice projektu logo dla banku prezentuje poniżej.

  szkic

 3. PROGRAM

  Pobieramy darmowy program graficzny bazujący na wektorach z licencją free ze strony INKSCAPE.
  Zakładka DOWNLOAD –>Wybierz odpowiedni typ programu dla swojego systemu operacyjnego np. Windows.
  Na oficjalnej stronie można znaleźć również tutoriale, które ułatwią Ci naukę programu.

  3\1 INTERFEJS

  Po zainstalowaniu programu i jego otwarciu ukazuje się Naszym oczom interfejs graficzny. Przed podjęciem pracy projektowej polecam nie bać się oraz wypróbować wszystkie funkcje i narzędzia programu. W górnym pasku opcji znajduje się zakładka Pomoc, która zawiera również niezbędne poradniki.
  program projektujemy logo

 4.  PROJEKTUJEMY LOGO

  Film krok po kroku wykonanego logo poniżej, ale jeśli potrzebujesz LINK DO FILMU – proszę.
  Zabieramy się za projektowanie logo w programie. Z moich wstępnych szkiców docelowo dopracuję projekt nr. 2.

  4\1. W przestrzeni roboczej (obszar widocznego prostokąta) ustawiamy GRID – czyli siatkę (projektując warto oprzeć projekt na siatce) WIDOK –> PAGE GRID lub skrót #. W ustawieniach właściwości dokumentu Shft+Ctrl+D ustawiamy w zakładce SITAKA Odstępy X i Y na 5 mm.
  Możemy również sami stworzyć siatkę w tym celu rysujemy prostokąty o boku 5mm ułożone obok siebie, gdzie następnie spawamy je w całość za pomocą skrótu Ctrl + +.
  4\2. Powiększamy widok przestrzeni roboczej i na siatce tworzę szkic za pomocą kształtu koła- wybranego z lewego przybornika, nadając mu równe wymiary wysokości i szerokości mojego zaznaczonego koła 15mm x 15mm. Kształt dopasowuję równie do siatki.
  4\2. Za pomocą skrótu Ctrl + C kopiuję kształt i wklejam Ctrl+V . Zmieniam jego kolor na szary wybierając z dolnej palety kolorów i zmniejszam wymiar o połowę.
  4\3. Wybieram skrót Shift+Ctrl+A – pojawi się okno służące do rozmieszczania i wyrównania.
  Trzymając klawisz Shift zaznaczam dwa kształty koła, gdzie następnie wyśrodkowuję mniejszy kształt względem większego. Trzymając zaznaczone obydwa kształty wybieram Ctrl+-.
  4\4. Ustawiam otrzymany kształt w pozycji siatki.
  4\5. Za pomocą narzędzia ołówek (skrót F6) rysuję romb. Z narzędzi wybieram edycja węzłów, a następnie zaznaczam boczne węzły(wierzchołki) rombu i zmieniam zaznaczone węzły w gładkie zaokrąglenie. Powstały kształt dopasowuję wymiarowo na szerokość 5mm i wysokość 10 mm oraz obracam o 45 stopni.
  4\6. Kształt ustawiam w interesującym mnie miejscu oraz kopiuję go skrót Ctrl +C i wklejam skrót Ctrl+V obracając go o 180 stopni, ustawiam drugi kształt.
  4\7. Wprowadzam nazwę BANQRUT za pomocą narzędzia do pisania. Z górnego menu wybieram krój pisma oraz jego rozmiar. Wprowadzam nazwę bank polski i postępuje analogicznie do wyrazu powyżej. Ustawiam oby dwa wyrazy.
  4\8. Nadaję kolory logo. Zaznaczam wszystkie elementy logo i grupuję skrótem Ctrl+G
  4\9. Zaznaczam całe logo i z górnego menu wybieram ŚCIEŻKA–>OBIEKT W ŚCIEŻKĘ (dzięki temu fonty i kształty użyte w projekcie zmienią się na ściecieżkę wektorową (krzywe))
  4\10. Logo zapisuję w formacie EPS (standardowy format pliku wektorowego dającego otworzyć się w każdym innym programie graficznym)

   

 

Tworząc ten tutorial miałam przyjemność po raz pierwszy spotkać się z programem Inkscape.  Jestem pozytywnie zaskoczona ponieważ program posiada prawie wszystkie funkcje oraz narzędzia niezbędne do projektowania, które są w standardzie profesjonalnych programów graficznych Adobe Ilustrator czy Corel Draw. W dodatku jest darmowy. Także jeśli czujesz potrzebę nauki projektowania, program pozwoli Ci na pierwsze projekty graficzne. A pogłębianie wiedzy dotyczącej obsługi pozwoli później łatwo przesiąść się na profesjonalny program graficzny.

 

Jeśli jednak czas lub chęci nie pozwalają Ci na tworzenie samodzielnych projektów zapraszam do skorzystania z mojej oferty dotyczącej profesjonalnego projektu logo.

Alicja Fątowicz

 

 

 

UDOSTĘPNIJ

Komentarze: Bądź pierwsza/y