WITRYNA NA URZĄDZENIU MOBILNYM!

Alicja Fątowicz
Wrzesień 15, 2016
350 views

Witryna oglądana na urządzeniu mobilnym powinna być RESPONSYWNA! To niezwykłe słowo kryje za sobą funkcjonalność, dzięki której użytkownik może swobodnie oglądać stronę internetową na urządzeniu przenośnym, bez konieczności powiększania widoku. Strona taka dostosowuje się do użytkownika i jego ekranu smart-fona, tabletu, a nie odwrotnie. Bardzo wygodne rozwiązanie, które na ten moment jest już standardem w WEBDESIGNIE. Projekt RWD to technika projektowania strony WWW, tak aby jej wygląd i układ dostosowywał się automatycznie do rozmiaru okna urządzenia, na którym jest wyświetlany. Strona dostosowuje się do ekranu o rozdzielczościach np.:

320px x 480px;
360px x 640px;
768px x 1024px;
800px x 1280px;
980px x 1280px;
1920px x 900px;

  1. Charakterystyczne elementy widoku rwd

1\1 UKŁAD BLOKOWY

Wszystkie elementy witryny responsywnej układają się blokowo, tzn. jeden blok pod drugim.  Np. W układzie szerokim – ekran monitora lub laptopa elementy mogą być wyświetlane w rzędzie podzielonym na 3 kolumny. Natomiast w układzie rwd kolumny te układają się jedna pod drugą.

1\2 MENU

Menu strony to przeważnie przycisk w postaci ikony
Po naciśnięciu ukazuje się rozwijane, dostosowane do szerokości ekranu menu.

1\3 WIDOCZNOŚĆ PRZYCISKÓW

Przyciski dużych rozmiarów, łatwo odnajdujące się na stronie. Buttony typu WYŚLIJ, ZOBACZ, CZYTAJ DALEJ powinny łatwo odnajdywać się na stronie.

1\4 CZYTELNOŚĆ

Najważniejszy element widoku rwd to czytelność. Użytkownik oglądający stronę na urządzeniu przenośnym powinien bez problemu rozczytać wszystkie znajdujące się materiały tekstowe, bez konieczności powiększania.

2. Sprawdź responsywność witryny.

Najprościej i najszybciej sprawdzić responsywność strony internetowej korzystając z wbudowanego narzędzia devoloperskiego przeglądarki.
Otwórz Twoją stronę internetową (lub jakąkolwiek witrynę) w przeglądarce Chrome lub Firefox naciśnij na klawiaturze F12
Na dole strony pojawi się okno z narzędziami dla developera.
Wybierz z klawiatury Ctrl+Shift+M i ciesz oko widokami witryny rwd.

Jeśli witryna, którą sprawdzasz nie dostosowała się do okien o różnych rozdzielczościach, a wręcz przeciwnie jej widok wychodzi poza ramy okna tzn. że strona internetowa NIE jest responsywna. Więc czas ją dostosować!

3. RWD a POZYCJONOWANIE

Obecnie na wyniki pozycjonowania strony internetowej ma znaczenie responsywność. Wymogiem oraz standardem jest by witryna była dostosowana do urządzeń przenośnych. Chcesz by Twoja strona miała jeszcze lepszą pozycję w wyszukiwarce Google – dostosuj funkcjonalność rwd.

 

Niestety w internecie istnieje jeszcze wiele stron firmowych nie dostosowanych do urządzeń przenośnych.  Duża dynamika użytkowników korzystających ze smartfonów wymusza, by witryny były koniecznie responsywne. Dla przypomnienia – statystycznie człowiek spędza 1 godzinę dziennie serfując w internecie za pomocą telefonu/samrtfonu! Skorzystaj z mojej oferty dotyczącej tworzenia stron internetowych. Stworzę dla Ciebie efektowną witrynę dostosowaną do urządzeń mobilnych!

Alicja Fątowicz

UDOSTĘPNIJ

Komentarze: Bądź pierwsza/y